top of page
Поиск

Сколе: 12 цікавих місць

  • Антон Срібний
  • 9 янв. 2018 г.
  • 6 мин. чтения

В мальовничій міжгірній улоговині, в долині норовливої річки Опір знаходиться невеличке, компактне і акуратне містечко Сколе. Відпочинок можливий тут у будь-який сезон року. Проте найбільша кількість туристів приїжджає сюди взимку, аби покататись на лижах в сусідньому Славському, а також улітку, аби досхочу нагулятись тінистими лісовими стежками і назбирати корисних ягід.

Місто Сколе

Ми ж відвідали місто Сколе в сонячному жовтні, коли на його вулицях практично не було відпочивальників. Зазвичай у цю пору в Карпати вирушають лиш затяті грибники. Тому хазяїн садиби, у якій ми зупинились, дуже здивувався, не побачивши у нас корзин для збору цих смачних лісових ласощів. Так як у грибах ми тямимо мало, вони цікавили нас виключно як об’єкти для фотографування.

Сколе Карпати

Сколе (Львівська область) – крихітне місто із населенням в шість тисяч чоловік. Пройти його повністю з півночі на південь можна за якихось 30-40 хвилин. Вийшовши з потягу на місцевому вокзалі, одразу захоплюєшся тутешніми краєвидами: зусібіч місто оточують красиві синьо-зелені (в нашому, осінньому випадку – жовто-багряні) гори.

Місто Сколе – давнє поселення. Як стверджують історики, спираючись на результати археологічних досліджень, воно було засноване ще у Х столітті. Колись саме через Сколе проходив жвавий соляний шлях, що з’єднував Галичину із Закарпаттям та Угорщиною. Проте не будемо аж надто сильно заглиблюватись в історію. Краще давайте дізнаємось, що цікавого можна побачити у місті Сколе та його найближчих околицях.

6 цікавих фактів про Сколе

  • Назва міста, найімовірніше, походить від застарілого дієслова «сколоти». Так, за легендою, саме тут Святополк Окаянний вбив свого брата Святослава Володимировича. Перед нападом на дружинників князя Святополк вигукнув: «Сколоти їх усіх!».

  • Місто Сколе – одне з найбільш вітряних населених місць в карпатському регіоні.

  • Для містечка дуже характерні весняні повені і катастрофічні літні паводки. Останній з таких трапився зовсім недавно – у 2008 році.

  • Згідно правил українського правопису, іменник «Сколе» не відмінюється. Проте на Сколівщині місцеві жителі часто говорять: «поїхав до Сколього» чи «нині у Сколім». Це, очевидно, пов’язано з тим, що у польській мові цю географічну назву відмінюють (нагадаємо, що Галичина досить довго перебувала у складі саме Речі Посполитої).

  • На честь Сколе було названо один з мінералів – сколіт. В околицях міста його знайшов і описав у 1936 році польський геолог К. Смуліковський.

  • В місті на сьогоднішній день не функціонує жодне з промислових підприємств (окрім невеличкого деревообробного цеху), що, звісно, дуже добре для міської екології. Хоч за радянських часів в Сколе діяли щебеневий й асфальтовий заводи, працював кар’єр.

Львів Сколе

Цікаві місця Сколе

Вивчаючи Сколе та його найближчі околиці, ми нарахували аж 12 цікавих місць та об’єктів, які варто неодмінно відвідати. Ось їх перелік:

  1. Палац Грьодлів

  2. Церква Святої Параскеви

  3. Костел Семи Скорбот Діви Марії

  4. Школа № 1 (гімназія)

  5. Віковий платан

  6. Вілли сколівських магнатів

  7. Павлів потік

  8. Хребет Парашка

  9. Водоспад на річці Кам’янка

  10. Журавлине або Мертве озеро

  11. Пам’ятник трембітарям

  12. Пам’ятник «Слава Праці!»

Палац Грьодлів

Палаців на теренах українських Карпат вкрай мало. Тим більше, красивих і розкішних. Талановиті промисловці брати Грьодлі подарували Скольому шикарну архітектурну пам’ятку. Необароковий двоповерховий палац було збудовано наприкінці ХІХ століття. Нині в ньому розмішується школа-інтернат. До нашого часу добре збереглась не тільки сама будівля, але й чудові ковані огорожі, що її оточують.

Адреса: місто Сколе, вул. Кн. Святослава, 40.

Сколе палац

Фото: Руслан Литвин. https://uk.wikipedia.org/

Церква Святої Параскеви

У Сколе зберігся справжній дерев’яний шедевр, безцінна пам’ятка бойківської народної архітектури. Церква Святої Параскеви датується кінцем XVI століття. Будівля виглядає доволі автентично, так як вона, на щастя, не спотворена ані сучасним пластиком, ані дешевою бляхою. Навіть територія довкола храму викладена натуральним камінням.

Адреса: місто Сколе, ріг вулиць Франка і Шевченка.

Сколе церква

Костел Семи Скорбот Діви Марії

Ефектний неоготичний костел стоїть практично у самісінькому центрі містечка. Його збудували у 1895 році не без меценатської допомоги вже згаданих вище баронів Грьодлів. Будівля зазнала значних руйнувань в роки Другої Світової війни. На початку 90-х її відновили, і сьогодні храм виконує свої прямі функції, слугуючи духовним осередком для місцевої громади римо-католиків.

Адреса: місто Сколе, вул. Августина Волошина.

Сколе костел

Сколівська гімназія

Практично ровесниця костелу за віком – будівля сколівської гімназії. Гарна цегляна споруда з черепичним дахом (справжній палац!) з’явилась тут в 1894 році. Спочатку це була школа, в якій навчались виключно хлопчики. Привертає увагу маленький пришкільний сад з кам’яними стежками й екзотичними видами рослин.

Адреса: місто Сколе, вул. Бандери, 2.

Сколе гімназія

Віковий платан

Якраз між костелом і гімназією знаходиться одна з ботанічних пам’яток Сколе – кремезний платан. Вік дерева – біля двох сотень років, а висота – майже 20 метрів. Платани мають одну цікаву особливість: щороку влітку вони скидають свою кору. Саме тому стовбур цього дерева вирізняється свою «плямистістю»: старі темно-коричневі пластини чергуються з світло-зеленими ділянками молодої кори.

Адреса: місто Сколе, вул. Августина Волошина.

Сколе Львівська область

Вілли сколівських магнатів

На межі ХІХ-ХХ століть Сколе стає не лише важливим промисловим центром, але й популярним рекреаційним осередком. Тому не дивно, що в центрі містечка виростають ошатні вілли та будинки заможних панів. Деякі з них чудово збереглись до наших днів. Зокрема, п’ять шикарних вілл можна побачити на вулиці Данила Галицького.

Адреса: місто Сколе, вул. Д. Галицького, 46, 48, 50, 52, 54.

Погода в Сколе

Павлів потік

На південній околиці міста, за річкою Опір знаходиться популярна рекреаційна зона «Павлів потік» з невеличким озерцем і пляжами. Вздовж гірського потічка прокладена мальовнича стежка, що проходить надзвичайно красивим масивом реліктового смерекового лісу. В кінці цієї стежки є унікальне залізне джерело, вода з якого вирізняється специфічним присмаком. Якщо набрати її в пляшку та почекати кілька годин – вода зафарбується в яскраво рудий колір. Майте на увазі: перш ніж пити залізну воду, варто порадитись з лікарем, адже підходить вона не усім.

Адреса: місто Сколе, одразу за мостом через річку Опір.

Сколе фото

Хребет Парашка

Один з найпопулярніших туристичних маршрутів Сколівщини – підйом на гору Парашку, найвищу вершину Львівської області. Промаркована стежка починається біля нового цвинтаря, неподалік від заправки «ОККО». Сходження на хребет доволі непросте і займає близько 4 годин. За легендою, на горі похована убита Святополком Окаянним дочка князя Святослава Парашка. Звідси й назва вершини. Ще одна цікавинка хребта (окрім фантастичних краєвидів, звісно ж) – шанці часів Першої Світової війни, що губляться в густій траві по обидва боки від стежки.

Адреса: на північний захід від Сколе, у 8 кілометрах від міста.

Сколе відпочинок

Кам’янський водоспад

Каскадний водоспад, розділений скелями на кілька окремих потоків, розташований в межах національного парку «Сколівські Бескиди». Він знаходиться на річці Кам’янка, при дорозі, що веде до села з аналогічною назвою. Максимальна висота каскаду – 7 метрів. На сьогоднішній день, підходи до водоспаду щільно обступили сувенірні кіоски, кафе й готельчики, що дуже псує враження від відвідин цієї природної пам’ятки.

Адреса: на південний схід від Сколе, в 4 кілометрах від міста.

Сколе цікаві місця

Журавлине озеро

На нашу скромну думку, в долині річки Кам’янки є набагато цікавіший об’єкт, аніж однойменний водоспад. Це крихітне озеро Журавлине, що розташоване зовсім поряд від каскадів. Потрапити до нього можна, подолавши короткий підйом від автомобільної дороги. Водойма вражає своєю тишею і містичною атмосферою. Вода в озері перенасичена сірководнем, тому в ній немає жодної живності. За це його також часто називають Мертвим. На берегах озера зростають рідкісні й цікаві види рослин. Зокрема, росичка круглолиста – єдина комахоїдна рослина на теренах України.

Адреса: на південний схід від Сколе, в 4,5 кілометрах від міста (у лісі).

Сколе відпочинок

Пам’ятник трембітарям

Їдучи у Сколе на автомобілі зі Львова чи Франківська, ви не зможете проминути цей пам’ятник. Двоє бравих трембітарів вітають усіх подорожніх, що прямують трасою М 06 «Київ – Чоп». Стела була встановлена ще у 1985 році на честь визволення міста Сколе від фашистських загарбників. Тому раніше над трембітарями була ще й скульптура радянського воїна. В 2016-му її замінили постаттю Архістратига Михаїла. Нині пам’ятник трембітарям – одна з головних туристичних візитівок міста.

Адреса: перевал Тухольські ворота, при в’їзді до міста.

Сколе цікаві місця

Фото: andrea406. http://mapio.net/

Пам’ятник «Слава Праці!»

Ще один пам’ятник радянської епохи зберігся в незмінному виді на головній площі Сколе. Щоправда, сьогодні він перебуває не в найкращому стані. Бетонний монумент «Слава Праці!» зображує двох колоритних постатей: хлопця-лісоруба з величезною пилкою та дівчину-хліборобку з калачем на рушнику.

Адреса: місто Сколе, майдан Незалежності.

Місто Сколе

Сколе: корисна інформація для мандрівників

Як дістатись до Сколього? Найпростіше доїхати сюди поїздом зі Львова. Щоденно на відтинку залізничного полотна «Львів – Сколе» курсує 6 потягів дальнього сполучення (час у дорозі – близько півтори години). Крім того, до курортного містечка можна доїхати і електричкою: Львів – Ужгород, Львів – Мукачеве або Львів – Чоп. Якщо ж ви подорожуєте на власному автомобілі, варто їхати міжнародною трасою М 06 «Київ – Чоп» (відстань від Львова до Сколе – 109 км). GPS координати міста: 49.033333, 23.516666999999984.

Клімат у Сколе помірно-континентальний з середньорічним значенням температури повітря +7 градусів. За рік тут випадає біля 900 мм опадів. Найбільш дощовий місяць року – липень. Зима м’яка, волога і малосніжна. Влітку і навесні погода в Сколе дуже перемінлива: теплі й сонячні дні часто псуються затяжними дощами і зливами.

Сколе відпочинок

Зупинитись у Скольому є де. В місті туристів приймають кілька десятків готелів та приватних садиб. Ціна розміщення однієї особи: від 100 грн. за добу без харчування. Практично у кожній садибі за окрему плату можна замовити дво- чи триразове харчування. Аби відвідати усі цікаві місця у Сколе, сюди краще приїхати на 3-4 дні. Важливий момент: влітку (в липні-серпні), а також в період зимових свят житло у Сколе варто забронювати заздалегідь.

Вдалих і приємних подорожей!

 
 
 

Comments


Читайте также:

"Пізнай свій край, свій народ,

свою землю - і ти побачиш свій шлях

у життя"

Григорій Сковорода

Підпишіться на свіжі новини та нові публікації:

Пошук за тегами:

© 2018 Журнал "Шпацір". Сайт створено на Wix.com

bottom of page