top of page
Поиск

Геральдика України: 10 найцікавіших міських гербів

  • Антон Срібний
  • 23 янв. 2018 г.
  • 3 мин. чтения

Геральдика - це окрема наука, що вивчає різноманітні герби та емблеми, їх походження та значення. У кожного, без виключення, українського міста є свій герб. А чи помічали ви, наскільки цікавими і незвичайними є деякі з них? Журнал "Шпацір" підготував для вас підбірку з десяти найцікавіших міських гербів України.

Герби міст України

Герби міст України вражають своїм різноманіттям. Що тільки на них не побачиш: виноградні лози, кораблі, янголів, суворих шахтарів, терикони, нафтові вишки, домашню птицю і, навіть... єдинорогів! Отож, що саме зображено на найцікавіших міських гербах України?

Ізмаїл (Одеська область)

Ізмаїл герб

Герб Ізмаїла був затверждений 1992 року, проте він повністю повторює російський варіант міського герба початку ХІХ століття. На ньому ми бачимо корабель біля урвистого берега - символ міського порту, а також шаблю в оточенні срібного хреста і півмісяця - нагадування про Кагульську битву, одну з найважливіших сторінок російсько-турецької війни 1768-1774 років. Лезо шаблі недарма обернене в бік півмісяця, так як російські війська у тій битві здобули більш ніж переконливу перемогу.

Жовті Води (Дніпропетровська область)

Жовті Води герб

Атом у геральдиці - не таке рідкісне явище, як може здатися. Зазвичай його зображують у вигляді схрещених орбіт електронів навколо точки ядра. В геральдиці атом найчастіше символізує атомну енергетику або ж розвиток науки в цілому. Ось і на міському гербі Жовтих Вод можна побачити шматок уранової руди, оточений трьома електронними орбітами. Саме видобуток і переробка уранової сировини є головним заняттям мешканців цього невеличкого придніпровського міста. В нижньому полі також зображено дві перехрещені шаблі з датою "1648". Як відомо, саме під Жовтими Водами військо Богдана Хмельницького здобуло першу важливу перемогу над військом польським.

Суми (Сумська область)

Суми герб

Герб Сум - надзвичайно лаконічний. Це три чорні сумки, які носили козаки Сумського слобідського полку, затвердженого ще у середині XVII століття. Що цікаво, ці козацькі сумки були присутні на гербі міста і в часи Російської імперії, і в епоху СРСР.

Сміла (Черкаська область)

Сміла герб

Красуня-молодиця з довгою-предовгою косою і переламаною стрілою прикрашає собою сучасний герб Сміли. За легендою, одна смілива ("сміла") панночка вивела таємними стежками жителів селища з татарської облоги. Врятувавши сотні життів, сама дівчина загинула. І заслужила бути зображеною на міському гербі. Зламана чорна стріла виступає символом перемоги добра над злом. В нижній частині щита також можна побачити зубчатий оборонний мур - своєрідне нагадування про замок, що існував колись при злитті двох смілянських річок - Ірдиня й Тясмина.

Вараш (Рівненська область)

Вараш герб

Вараш - один з чотирьох центрів української атомної енергетики. Тому присутність на міському гербі градирень місцевої АЕС не має вас дивувати. Три ялинки на передньому плані натякають на географічне положення міста в серці Волинського Полісся.

Трускавець (Львівська область)

Трускавець герб

Що би ви очікували побачити на гербі головного бальнеологічного курорту країни? Аж ніяк не гуску, правда ж? Свійська пташка зображена з гілочкою у дзьобі й піднятими догори крилами. Гуска в геральдиці є символом достатку, а також обачності, пильності. Вона символізує готовність громади міста до самозахисту. Позащитові елементи - два фонтануючі джерельця, очевидно, не потребують коментарів. За основу трускавецького герба була взята старовинна печатка, датована ще XVIII століттям.

Могилів-Подільський (Вінницька область)

Могилів герб

Герб Могилева-Подільського виглядає вкрай стильно: на срібному щиті зображена виноградна лоза з п'ятьма гронами синього винограду. Горбистий придністровський рельєф вкупі з теплим кліматом, родючими грунтами та великою кількістю сонячних днів посприяв розвитку в цьому краї сільського господарства. Зокрема, зародження виноградарства на півдні Поділля пов'язують із заможною родиною Вітгенштейнів, которі володіли маєтками та землями в долині Дністра. До речі, виноград на гербі Могилева-Подільського з'явився ще у 1796 році.

Щолкіне (Крим)

Щолкіне герб

І знову атомна тематика! І... дельфіни. Ну, дельфіни на гербі популярного морського курорту якраз і не дивують. А от звідки атом - питання. Річ у тім, що містечко Щолкіне виникло у кінці 1970-х біля Кримської АЕС. Правда, електростанцію так і недобудували. І добре, адже Керченський півострів не відрізняється сейсмічною стабільністю. Тим не менше, атом на міському гербі якимось дивом зберігся.

Заліщики (Тернопільська область)

Заліщики герб

Фантастично красиве місто Заліщики, що відоме своїм унікальним географічним положенням, може похизуватись ще й одним з найцікавіших гербів у країні. До слова, єдиноріг у геральдиці - не така вже й дивина. Це, одночасно, символ строгості, обачності, сили і чистоти. Міфічну тварину можна побачити на сучасному гербі Британії, Канади чи Казахстану. На міському гербі Заліщиків єдиноріг "поселився" ще за часів монархії Габсбургів.

Саки (Крим)

Саки герб

Звання найцікавішого герба України в нашому рейтингу отримує герб міста-курорту Саки. Ви не повірите, але на ньому зображений бронтозавр! Більше того, в самому місті ще у 1932 році з'явилась неймовірно оригінальна (як для тої химерної пори) скульптура "Битва бронтозавра з цератозаврами" роботи кримського художника Сергія Ліхошерстова. Чому саме динозаврів зобразив майстер? Звідки в його голові взялась ця ідея? Достеменно на ці питання ніхто не зможе відповісти. Але саме завдяки цьому скульптору в Саках з'явився унікальний пам'ятник. У 2005 році "бронтик", як лагідно його називають місцеві жителі, перекочував і на міський герб.

 
 
 
Читайте также:

"Пізнай свій край, свій народ,

свою землю - і ти побачиш свій шлях

у життя"

Григорій Сковорода

Підпишіться на свіжі новини та нові публікації:

Пошук за тегами:

© 2018 Журнал "Шпацір". Сайт створено на Wix.com

bottom of page