Перший у світі пам'ятник Джону Леннону
- Антон Срібний
- 28 нояб. 2017 г.
- 2 мин. чтения
Дуже дивно, що пам’ятників Джону Леннону, легендарному учаснику «Ліверпульської четвірки» та кумиру мільйонів, так мало встановлено на нашій планеті. Є вони лише у Ліверпулі, Лімі, Гавані, Нью-Йорку, Вільнюсі… А ще – у Могилеві-Подільському! До того ж, саме в українському місті було встановлено перший у світі пам’ятник музичному генію ХХ століття. І відбулась ця подія ще наприкінці 80-х.

Як же таке могло статися? Існує напівжартівлива версія: нібито одному місцевому скульптору дали завдання витесати з каменю невеличкий бюст Володимира Ілліча. Але майстер був трохи глухенький і почув не «Леніну», а «Леннону»… Звісно, це лише потішна легенда.
Наша скромна команда спеціально вирушила на південь Вінничини, аби на власні очі побачити цей незвичайний пам’ятник. Прибули ми до Могилева-Подільського о 8 ранку, подолавши непрості сто кілометрів траси М21 (суцільні ями). Центр міста вже о цій порі «бурлив» і «вирував». Тут знаходиться міст «Дружба», що з’єднує Україну з Молдовою, тому близькість кордону відчувається дуже гостро: величезний ринок, далекобійні фури, колоритні вози, запряжені кіньми і завантажені яблуками, валютчики-міняли з товстими пачками українських і молдавських грошей…

В пошуках гарячого чаю ми натрапили на дивакувату кав’ярню (без вивіски). Заклад хоч і не працював, проте його власниця все ж пустила нас всередину і приготувала кави. Дізнавшись про мету нашого приїзду, жінка дуже збадьорилась і почала комусь активно телефонувати. Через деякий час до кав’ярні зайшов чоловік, який виявився однокласником тих дивакуватих подільських «бітломанів», які вирішили увіковічнити постать Леннона у своєму рідному місті. Наш співбесідник в усіх деталях розповів нам цю дивовижну історію.

Отже, усе було так: троє випускників однієї з місцевих шкіл (назвемо цих героїв: Андрій Левін, Борис Горецький і Влад Первачук) захотіли подарувати своєму рідному місту скульптуру. Вирішено було увіковічнити «ікону хіпі» – Джона Леннона. Цю ініціативу на диво добре сприйняв і директор школи, і секретар місцевого райкому комсомолу. Втілювати задум взявся місцевий скульптор Олексій Альошкін.
Все йшло чудово: невдовзі скульптура була готова. Але, незважаючи на перебудову і загальну лібералізацію режиму, владна машина ідеологічної пропаганди та цензури все ще діяла. Монумент явно прийшовся не до смаку більш високим партійним чинам і у день урочистого відкриття пам’ятника вони вчинили страшний ґвалт, вимагаючи його знищення. Символічно, що в цей самий час Олексій Альошкін закінчував виводити на постаменті фразу «Дайте світу шанс!».
Наступного дня хлопці зняли пам’ятник і у розпачі повезли його топити у Дністрі. Проте їх перехопив директор міського краєзнавчого музею. Скульптуру він забрав до себе в музей (на той час він розташовувався в старовинній церкві Святого Миколая), де вона і пережила остаточний розпад СРСР. Вже за Незалежності її повторно встановили у центрі міста.

Подякувавши чоловікові за розповідь, а власниці кафе – за гарячу каву, ми вирушили на пошуки власне пам’ятника. Він знаходиться у сквері, що також носить ім’я «генія епохи». Сквер облаштували у 2012 році стараннями американської волонтерки Далайни Вільямс. Проте нині він виглядає, м’яко кажучи, не дуже презентабельно: сміття, бур’яни і лавки, що давно «просять» ремонту. Сам же пам’ятник виглядає надзвичайно символічно: скульптура Леннона дуже влучно виконана у вигляді язичницького ідола.

P.S.
До речі, Йоко Оно дуже розчулилась, коли побачила фото пам’ятника своєму чоловікові з Могилева-Подільського. Хоч вона і гадки не мала, де, в яких закапелках планети, знаходиться це дивакувате місто!